18.01.2019

Šéfka MMF varuje před dekádou recese

Výkonná ředitelka Mezináročního měnového fondu (MMF) Christine Lagarde podle BBC vyrovala před tím, že globální ekonomika se může dostat do velkých potíží a může před ní být ztracená dekáda, jak to Lagarde nazvala. Současná dluhová krize, s níž se Evropa potýká, podle ní vyústila v nejistotu ohledně dalšího směřování globální ekonomiky.

Momentálně vládně i na trzích velká obava z toho, jak se Evropa se svými dluhy vypořádá. Pokud bude tento problém narůstat, panují obecně obavy z velkého dopadu na světovou ekonomiku. Zároveň se objevily pochybnosti spojené se zpomalením americké ekonomiky a následně problematika boje s americkou nezaměstnaností. Ekonomické potíže Evropy a případně i USA mohou sledně dopadnout na asijské ekonomiky, jež si sice momentálně vedou dobře, ale jsou významným dodavatelem velkých trhů právě v Evropě a Americe – to může následně ekonomicky postihnout i Východ.

Není bez zajímavosti si také říci něco malá o samotné Christine Lagarde. Jde o bývalou francouzskou ministryni obchodu, financí a posléze i zemědělství. Paní Lagarde byla dlouholetou manažerkou v právní firmě Baker&McKenzie. Christine Lagarde v minulosti kritizovala bezstarostný postoj USA k faktorům, jež posléze přispěly k ekonomické krizi. Naopak patřila k zastáncům tučných půjček (dnes bychom už rovnou řekli, že dotací) Řecku s cílem pomoci mu se vymanit z obrovského zadlužení.

Vložte svůj komentář