13.04.2021

Případ – mám investovat do akcií?

DOTAZ: Před časem mě oslovil jeden investiční makléř, protože mu kamarád řekl, že mám nějaké volné finanční prostředky (zhruba půl milionu) a nevím, jak je zhodnotit. Prý by mi je chtěl investovat na akciových trzích. Četl jsem ale spoustu odstrašujících případů o nadměrném obchodování (churningu), kdy lidem z investované částky zbylo jen pár šupů a ostatní shrábl makléř. Jak zabránit tomu, aby se to stalo mně? Na co si dát pozor?

MALÉ PENÍZE: Vaše opatrnost je zcela na místě a pokud se budete stavět k různým investičním možnostem se zdravou dávkou podezřívavosti, vaše úspory to potěší.

Komise pro cenné papíry vydala asi před 12 lety Desatero investora, což je přehled základních bodů, kterých se měl každý investor držet. Jako klíště. Nejde o nějaký blábol úředníků, ale o kompilaci obdobných zásad používaných po dlouhou dobu na světových trzích. My se podíváme na některé body tohoto desatera, doporučujeme však jej prostudovat celé a nejlépe si jej zapsat za uši.

Víte, jaké je první a nejdůležitější pravidlo investování? Investujte jen do toho, čemu rozumíte. Tedy jinými slovy, pokud něčemu nerozumíte, neinvestujte do toho, i kdyby vám to někdo vychvaloval. Vystavujete se totiž riziku, že díky své neznalosti přijdete o peníze díky neodbornému chování někoho jiného.

Churning je toho velmi dobrým příkladem. Jde o praktiku, kdy obchodník nakupuje o prodává vaše investiční instrumenty bez toho, aby k tomu byl racionální důvod (na vaší straně). Skutečným důvodem je fakt, že obchodníci jsou často hodnoceni podle objemu prodejů anebo podle poplatků, které klient zaplatí. Tedy se může stát, že vám obchodník prodá nějaké akcie a koupí jiné jen z toho důvodu, že mu tím stoupne objem uskutečněných obchodů. S takovou praktikou se setkáte zejména tam, kde může obchodník uskutečňovat obchody za vás, tedy bez vašeho předchozího souhlasu.

Ale i v situaci, kdy obchodník za vás jednat samostatně nesmí, se s churningem setkáváme. Máte například peníze uložené v některém podílovém fondu. Obchodník ale dostane větší provizi od jiného správce fondů. Tedy vám zavolá a vysvětlí vám, že ten “váš” fond už je poněkud z módy a lepší by byl určitě ten nový (odkud má prodejce lepší provizi). Jak se chcete proti takové praktice bránit, když nebudete oblasti investování rozumět?

S tím souvisí i další poučka – nenechte se nikdy k investici přemluvit.

Lidé si mnohdy myslí, že na trhu jsou nějaké velmi dobré investiční příležitosti a je jen otázka toho se o nich dozvědět. To však není pravda. Možnost vyššího výnosu jde vždy ruku v ruce s vyšším rizikem. To je i případ zmíněný v dotazu – akcie patří k investicím s vyšším potenciálem zisku, tedy i vyšším rizikem a potenciálem ztráty. Nedůvěřujte tedy nikdy lákavým nabídkám rychlého zisku.

A nakonec další rada, která se dobře vztahuje k tomuto případu: předpokládejte, že osoba nabízející vám finanční produkty, nemusí být nestranná. Pokud by vás tedy kontaktoval nějaký makléř, jaké produkty vám asi nabídne? Ty, co prodává, nebo projde poctivě nabídku na trhu a doporučí vám i to, co nemá v nabídce?

Samozřejmě jsou i poctiví prodejci, ale jak je poznáte, když nebudete rozumět investici, o níž s obchodníkem mluvíte?

Nechte tedy své peníze, kde jsou. A budete-li chtít, můžete si nastudovat novou oblast investic a pak se do ní pustit. Pochybujeme však, že při vámi uváděné částce by to efektivní; zábavné však asi ano.

Komentáře

  1. Karel :

    S tím souhlasím. Když vám bude někdo nabízet investici, většinou to přibarví. Na růžovo. viz http://vypravci.blogspot.com/2012/01/investovani-do-akcii.html

Vložte svůj komentář