18.01.2019

Nevylučujme se z Evropy!

Výzva vládě a premiérovi ke změně stanoviska k evropské smlouvě o rozpočtové unii

Důrazně vyzýváme vládu České republiky ke změně rozhodnutí nepřipojit se k evropské smlouvě o rozpočtové disciplíně.

Jsme přesvědčeni, že odmítnutím smlouvy se Česká republika zcela zbytečně sama vyřazuje z hlavního proudu evropské integrace. Tento krok může v konečných důsledcích vést až k tomu, že se opět jednou ocitneme v geopolitickém vakuu – a jak víme z historie, toto vakuum často bez váhání zaplňují mocnosti, které nejsou nakloněny svobodě a demokracii.

Odmítnutí smlouvy je krokem nejen politicky neprozíravým, nýbrž i zbytečným: tato smlouva by Českou republiku v podstatě k ničemu nezavazovala až do chvíle, než případně přijme společnou evropskou měnu. Také proto taková demonstrace neochoty k solidaritě se zbytkem EU pochopitelně vyvolává otázku, zda naše vláda tím neustupuje těm politickým kruhům, kterým jde v posledku o určitý druh politického záškodnictví vůči celému evropskému projektu.

Smlouva zavádějící opatření pro dodržování přísné rozpočtové kázně vlád členských zemí eurozóny je přece v souladu s tím, oč údajně usilují současné české vládní strany. Není pak její odmítnutí na evropské úrovni absurdní? Není nakonec hlavním a jediným důvodem odmítnutí této smlouvy českou vládou to, že je to smlouva „evropská“? Toto české „ne“ smlouvě nic pozitivního naší zemi nepřináší, naopak vážně poškozuje vážnost a důvěryhodnost naší republiky.

Pobuřuje nás také, že historická rozhodnutí České republiky na mezinárodní scéně se opakovaně stávají rukojmími domácích politických pletich a sporů. Premiérovo lavírování okolo smlouvy je zřejmě daleko více ovlivněno situací uvnitř jeho strany, jejíž jedna část názorově následuje prezidenta Václava Klause, než skutečně racionálním a politicky zodpovědným rozhodováním.

Češi ve své historii na takovou politickou malost už několikrát zásadně doplatili. I proto vyzýváme premiéra, aby našel odvahu nadřadit skutečné zájmy svého státu úzkým stranickým a osobním vazbám.

V Praze 4. února 2012

Tomáš Halík, Monika MacDonagh-Pajerová, Jiří Pehe

Seznam signatářů i možnost připojit se máte na webu ANO pro Evropu.

Komentáře

  1. pavjan :

    K tomu nadpisu: Z Evropy se vyloučit ani nemůžeme, protože v Evropě jsme vždycky byli a vždycky budem. Jinak článek celkem dobrá agitka, ale jak je v moderní době zvykem, trochu prolhaná. Hlavně nedělejte z lidí idioty, dneska je zřejmé, že jde v první řadě o likvidaci národního státu a další krok v budování evropského impéria. Krom toho se zdá, že se jedná o Řecký tunel na finance ostatních členů eurozóny ze strany Německa a Francie. Také jsem hlasoval pro vstup ČR do EU, ale dneska, když vidím jak to ti idioti vedou, tak si uvědomuji do čeho jsem šláp. Vaše zájmy jsou pochopitelné- vyplývají z vašeho způsobu obživy. Ať žije evropská socialistická internacionála.

Vložte svůj komentář