Případ – omylem mi přišly peníze na účet, zbohatl/a jsem? | Malé PENÍZE Případ – omylem mi přišly peníze na účet, zbohatl/a jsem? | Malé PENÍZE

21.05.2024

Případ – omylem mi přišly peníze na účet, zbohatl/a jsem?

DOTAZ: Minulý týden se mi stala divná věc. Na můj bankovní účet nejspíš někdo poslal omylem peníze, které mi nepatří. Nebylo to mnoho, ale málo také ne. Více než čtyři tisíce korun. Už je to šest dní a k penězům se pořád nikdo nepřihlásil. Co mám dělat? Za jakých podmínek si mohu peníze nechat?

MALÉ PENÍZE: Odpověď bychom tentokrát rozdělili pro tazatele do dvou fází – před a po. Před a po čem? Pokud jste skutečně obdrželi na účet nějaké peníze omylem, silně vám doporučujeme přerušit čtení tohoto článku a hned danou situaci nahlásit bance. Je celkem jedno, zda-li do banky zavoláte nebo napíšete (to je z důkazního hlediska vždy lepší), ale provést takové oznámení je zcela ve vašem zájmu. Potud fáze „před“.

Na začátku tohoto odstavce vítáme tazatele zpět poté, co napsal bance oznámení o tom, že má na účtu omylem nějaké peníze. Banka situaci prošetří a peníze buďto vrátí zpět nebo se na vás obrátí, že vám peníze nebyly přeci jen poslány omylem, ale záměrně (na což jste mohli zapomenout). Zaslání peněz omylem na jiný účet není sice běžnou situací, kterou banky interně řeší, ale není to ani situací zcela výjimečnou. Aby byla odpověď náležitě odborně podložená, vzali jsme si na pomoc advokátku Alenu Němcovou, odbornici mj. i na právo v oblasti finančních služeb.

Neoprávněně získané peníze jste za každých okolností povinni vrátit, neboť z hlediska občanského práva se jedná o tzv. bezdůvodné obohacení. Zároveň tazateli hrozí riziko trestního postihu.

Podle ustanovení § 451 občanského zákoníku je ten, kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, povinen takto získané prostředky vrátit. Bezdůvodným obohacením je majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu, plněním z neplatného právního úkonu nebo plněním z právního důvodu, který odpadl, jakož i majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů. V případě omylem zaslaných peněžních prostředků se jedná o majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu – zjednodušeně řečeno, nebyl zde důvod, proč by dotyčnému měly být peníze zaslány. Na příjemce peněz lze proto podat civilní žalobu, aby vrátil takto neoprávněně získané peníze zpět.

Podle okolností se také ten, kdo si takto získané peněžní prostředky ponechá, může z hlediska trestního práva dopustit buďto trestného činu zatajení věci nebo podvodu.

Trestného činu zatajení věci podle § 219 trestního zákoníku se dopustí ten, kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné. Skutkovou podstatu trestného činu podvodu podle §209 trestního zákoníku pak naplní ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. Nikoliv nepatrná hodnota je přitom částka dosahující alespoň 5 000 CZK.

Návod k rozlišení, zda se jedná o podvod či o zatajení věci, poskytl Nejvyšší soud ve svém usnesení ze dne 16.5.2007, sp.zn. 5 Tdo 538/2007 (R 22/2008). Podle tohoto judikátu je rozhodující, zda pachatel věděl o omylu jiné osoby v době, kdy se peníze dostaly do jeho moci, tj. když se skutečně dozvěděl o takové platbě na bankovní účet (např. na základě výpisu z účtu). Věděl-li pachatel již v této době, že jde o peníze, které mu byly zaslány omylem, může spáchat  trestný čin podvodu, nikoli trestný čin zatajení věci. Uvědomí-li si pachatel omyl (nebo je-li na něj upozorněn) až poté, co již získal cizí věc (za niž se považují i peníze na účtu), do své dispozice (do své moci), nemůže naplnit skutkovou podstatu trestného činu podvodu, ale v takovém případě není vyloučena jeho trestní odpovědnost pro trestný čin zatajení věci podle § 219 trestního zákoníku.

U částek nižších než 5 000 CZK lze uvažovat namísto trestní odpovědnosti o přestupku.

Komentáře

 1. fabian :

  Měl jsem obrácený případ. Rušil jsem kabelovou TV a v rámci toho jsem měl uhradit nedoplatek. Pracovnice call centra mi mailem zaslala částku a účet, na který peníze poslat. Provedl jsem. Po několika dnech mi přišla urgence na zaplacení další, vyšší částky. Po rozhovoru s další pracovnicí call centra jsem se dozvěděl, že žádná platba poskytovateli nedorazila a že musím uhradit novou částku. Zároveň vyšlo najevo, že předchozí pracovnice mi poslala zcela nesprávné číslo účtu, takže jsem peníze poslal neznámo kam. Pokus o kontakt majitele toho účtu skončil nezdarem – nikdo nereagoval. Mám nějakou šanci na vymožení první odeslané částky od poskytovatele kabelové TV, protože jsem tu částku odeslal na účet, který mi chybně poskytla jeho pracovnice?

  • Malé peníze :

   Pokud máte vše dobře zadokumentované, je to podle našeho názoru zcela problém kabelovky. Nicméně v každém případě doporučujeme informovat o této záležitosti vaši banku. Pokud by došlo na soudní spor, bude aktivní přístup k věci pro vás plusem.

  • dubi :

   Zajímavé, nebyla to UPC? Když jsem rušil před dvěma roky internet od UPC, taky jsem tam měl nedoplatek cca 135 Kč a operátorka mi emailem poslala chybné číslo účtu (o jedno číslo se sekla). Naštěstí jsem na webu UPC dohledal správný účet, ale kdybych to neudělal, poslal bych peníze bůhví kam a po pár letech by mi na dveře zaklepal exekutor.

 2. barmbora :

  Společnost UPC je jeden velký podvod!!
  Zneužívání os.dat zaměstnanců stálých či minulých.
  Hodně bývalých zaměstnanců UPC o tom ví své..Dále kličky a oblbování klientů apod…
  Proto doporučuji vše pečlivě číst a kontrolovat a nejlépe volit jiného poskytovatele služeb.
  Dle mého názoru se jedná o neseriozní společnost,která by měla mít zakázáno působit v ČR.
  Bohužel si lidé nechají vše líbit a to je to nejhorší…:-(

  • Jakub :

   Bohužel ale UPC má v mé lokalitě nejlepší, nejrychlejší a nejstabilnější internet, takže i když si člověk myslí své , je to jediná společnost od které má smysl odebírat služby….

 3. Maruš :

  Na účte mám větší částku peněz musím platit z toho daň a jestli jo tak kde se mám obrátit ? díky za radu

  • Malé peníze :

   Pokud to jsou vaše peníze, které jsou již zdaněné daní zpříjmu, vztahuje se na na srážková daň 15% z úroku, který vám připíše banka za váš vklad. Jak sám název napovídá, daň sráží automaticky banka a posílá ji na finanční úřad – vy tedy v tomto směru nemusíte dělat nic. Srážku by měl klient vidět na svém výpisu z účtu.

 4. suji :

  Dobrý den, jedna pracovní agentura svým zaměstnancům poslala 2 měsíce špatné výplaty, šlo o větší částky než měli dostat. Hned po první výplatě jsme se dané pracovnice ptali, jestli je výplata v pořádku, bylo nám řečeno že ano, takže jsme to neřešili a peníze si nechali…další měsíc se to znovu opakovalo, a zhruba po dalších dvou týdnech nás všechny kontaktovali s tím že jim musíme vrátit peníze, že výplaty byly špatně spočítané, většína z nás už peníze nemá, protože nám bylo přeci řečeno, že je to v pořádku. Jsme povinni té agentuře peníze vrátit? děkuji za odpověď

  • Malé peníze :

   Ano, pokud peníze nejsou vaše (a to z jakéhokoli důvodu), musíte je sami vrátit, aniž by vás k tomu někdo vyzýval. Tedy pokud nemáte danou částku třeba na výplatní pásce nebo nemáte jiný doklad o tom, že vám např. náleží vyšší výplata, je třeba peníze poslat zpět. Teoreticky jste tak měli učinit hned, jak peníze přišly. Bohužel vás to asi moc neuspokojí, že?

   • suji :

    Tu částku máme i na výplatní pásce, ta agentura nám špatně spočítala výplatu vč. výplatního lístku, takže v podstatě ta výplata souhlasí s výplatním lístkem, ale obojí je špatné. Nám jde o to, že když jsme jim to jakoby chtěli vrátit hned, tak nám bylo řečeno, že je vše v pořádku, tak proč jim to musíme vracet nyní po dvou měsích, kdy byli konečně schopni přijít na to, že je něco špatně? měli to prověřit hned jak jsme jim to říkali……ale dle Vaší odpovědi na ničem tedy nezáleží a když peníze nepatří mě, tak jim to musíme vrátit?

    • Malé peníze :

     Ano, je to bohužel tak. Obecně platí, že majetek, který není váš, si nemůžete ponechat. Za běžných okolností byste měli peníze vrátit sami. V daném případě to ale nebylo asi reálné, když jste měli číslo i na výplatní pásce. Každopádně pokud nešlo o smlouvou stanovenou odměnu a ani o mimořádnou odměnu, ale o chybu, je třeba peníze vrátit. Pakliže peníze již nemáte, lze se domluvit na splátkovém kalendáři, tedy na jejich postupném splácení. Nedomníváme se, že by si je třeba agentura mohla sama strhnout z další výplaty – k tomu asi nemá oprávnění.

 5. sadiman :

  Dobrý den,
  měl bych dotaz chtěl jsem se zeptat na našich i zahraničních stránkách jsem se setkal s tím že např. u nějakého často komentovaného příspěvku např. facebook se objevila žádost o pomoc např. že má jeho matka rakovina a potřebuje peníze a uveřejnil zde i číslo bankovního účtu na který mu mohou lidi posílat peníze. Mám tedy dotaz jestly to je trestný čin nebo to je pouze na vůli lidí či se neoprávněně obohatil děkuji za odpověď.

  • Malé peníze :

   Způsoby podvodů jsou rozličné a hodně z nich staví na lidské důvěřivosti. Vámi zmíněné odkazy podvody velmi pravděpodobně jsou, tedy jde v důsledku i o trestný čin.

 6. Z.K. :

  V roce 2009 jsem omylem zaslal 28.000,- Kč na účet, který jsem později dohledal jako účet Bc.Markéty Vajnarové z Ústí nad Labem. Po mnoha slibech, že částku vrátí k vrácení nedošlo, protože její účet celý zabavil exekutor. Dal jsem návrh na platební rozkaz, byl vydán, Bc.Vajnarová se mezi tím přihlásila k trvalému pobytu na magistrátě ÚnL. (nepřejímala poštu) Později Okresní soud v ÚnL. vydal rozsudek, z toho si nic nedělá, byla na mateřské dovolené… na sociální dávky nelze dát exekuci. V květnu 2014 ukončila mateřskou dovolenou a do původní práce nenastoupila. Kdo máte s uvedenou paní také negativní zkušenost, napište, ať se spojíme k společnému postupu.
  Díky. Z.K.

 7. Petr :

  V případě, že obdržíte omylem peníze na váš bankovní účet rozhodně nemusíte volat a ani běhat do vaší banky. Jednoduše vyčkejte dopisu od banky s žádostí o zpětné zaslání dané sumy na účet, ze kterého vám peníze omylem přišly. Tady si dovoluji důrazně podotknout, že dopis z banky vám musí být zaslán doporučeně do vlastních rukou. Na jinou formu komunikace nemusíte reagovat. Nic méně po vyzvednutí doporučeného psaní je vaše povinnost do 30. dní na dopis reagovat a peníze vrátit zpět. Z vlastní zkušenosti vím, že to může trvat i půl roku, než si dotyčný „nešika“ vzpomene, že zaslal peníze někomu úplně jinému. Chybu také mohl udělat zaměstnanec banky, či pošty a peníze tak omylem poslal vám. Ze zpětně zaslané částky dotyčnému si pochopitelně můžete strhnout adekvátní částku za zpětný převod, či náklady spojené s dopravou do banky, neboť není vaše vina, že jste obdrželi neoprávněně peníze.

  • Malé peníze :

   K tomu jen dodám, že tímto způsobem se můžete celkem snadno vystavit policejnímu vyšetřování nebo podle okolností dostat i před soud.

   • Petr :

    Dobrý den, nechápu proč policejní vyšetřování, či soud? Já jako občan mam stejná práva a povinnosti, tak jako banka. Omylem mi před Vánocemi r. 2014 došlo 20.000,-. Vyčkal jsem doporučeného dopisu od banky, kde byl vypsán problém, ke kterému došlo a peníze jsem bezhotovostně asi do 14 dní zaslal zpět o mínus 20 kč, což byly náklady spojené s převodem peněz zpět. Navíc bankovní úřednice, se kterou jsem vrácení peněz prováděl mě sama poinformovala, že může být zasílaná částka ponížena o náklady spojené s převodem i dopravou.

   • Petr :

    Rád bych dodal, že i v době moderních technologií, jako jsou mobily, emailová pošta apod. existuje stále Česká pošta a forma doporučených dopisů. Proto se domnívám, že při takto závažné věci, jakou je omylem zaslaná finanční suma (ať již 5.000, nebo 10.000,000) je informovat příjemce doporučenou formou zcela namístě. Pochopitelně je přirozené, že mě nenáležící peníze zašlu bez většího časového otálení zpět k tomu komu patří.

  • Helena :

   Banka se spletla a místo odeslání peněz z mého účtu mi danou částku naopak připsala. Po urgenci zákazníka, který byl najednou chudší mi bbanka peníze sama bez mého souhlasu ztrhla. Jsem překvapená, že mi prý dle zákona o bankovnictví může banka sama zsahovat do mého účtu

 8. Petr :

  Tak nechápu, proč policejní stíhání, či soud? Jako kterýkoliv jiný občan mám práva a povinnosti, tak jako banka, či pošta. Čili pakliže obdržím peníze na můj účet neoprávněně, mám tu povinnost je vrátit. To, že mě banka vyzve dopisem, který by měl být zaslán doporučeně, je snad i v době emalu, mobilů nadále běžná věc, zvlášť v takto závažné věci. Nadále mám to právo si strhnout ze zpětně zaslané sumy adekvátní částku spojenou s převodem a dopravou do banky. Na Vánoce r. 2014 mi omylem přišlo 20.000 (ČSOB). Informoval jsem se na call centru ČSOB, kde mi operátorka sdělila, že stačí vyčkat dopisu s prosbou o navrácení dané sumy zpět, ale že to může i déle trvat. Asi v květnu 2015 mi banka zaslala doporučený dopis a vyjasnila situaci. Na dopis jsem reagoval a peníze zaslal asi do 15. dní. Částku jsem ponížil asi o 25,- spojenou se zpětným převodem. To mi i potvrdila paní za přepážkou, že je toto možné. Přeji Vám hezký den.

Vložte svůj komentář