06.03.2021

Případ – pojištění Kooperativy Na 100pro.

DOTAZ: Chtěl bych se, prosím vás, zeptat, jestli u auta starého 17 let (hodnotu má maximálně 20000 kč) se vyplatí platit u povinného ručení u Kooperativy na100pro za 1200 Kč za rok, nebo tento doplněk zrušit.

MALÉ PENÍZE: V zásadě jde o vaši osobní preferenci, jelikož za daného stavu není rozumné si pomáhat nějakým výpočtem. Obecně u rizikových pojištění platí, že jejich sjednání záleží především na osobním rozhodnutí jednotlivce. Pokud se cítíte (ano, to bude lepší výraz než například „domníváte se“) lépe, když máte nějaký majetek nebo snad i váš život rizikově pojištěný, můžete o pojištění uvažovat.

Na druhou stranu naši čtenáři už zřejmě pochytili náš dlouhodobý názor, že jiné pojištění než rizikové nemá příliš smysl. Máme tím na mysli zejména různé kombinace pojištění s jinými produkty jako je například investiční či kapitálové životní pojištění atp.

Není třeba dodávat, že pojišťovny mají své pojistné matematiky, kteří na základě rozsáhlých statistických dat vypočítávají výši pojistného, k čemuž se přidá příslušná marže. Na rizikovém pojistném tedy nemůžete „vydělat“, tedy pravděpodobnost události kompenzace nebude vyšší než tomu odpovídající pojistné. Riziková pojistka kryje náhodné události, jež v některých aspektech nemůžete ovlivnit.

Na 100pro

Nyní trochu blíže k dotazovanému pojištění. Jedná se o kombinaci povinného ručení, pojištění majetku proti živelné události, asistenční služby a možná i velmi krátkodobého financování.

Povinné ručení je pojištění, jež musí mít sjednané každý majitel vozidla. O tom tedy není nutné dále diskutovat. Jde jen o to, jak vysoké pojistné tomu v případě tazatele odpovídá.

Další složkou pojistky je pojištění vozidla proti živelným událostem. Zde už záleží zcela na volbě tazatele, jestli si takové pojištění přeje sjednat. U tak starého vozu, jehož hodnota je minimální, to snad ani nemá smysl. Záleží ale na tom, jakou hodnotu pro majitele vůz má – pokud majitel spadá do nižších příjmových skupin a je na provozu auta bezprostředně závislý, bude jeho rozhodování jiné než u někoho, komu nevadí jezdit autem pomláceném od krup a případně si i může dovolit takový vůz za pár stovek nebo tisíc prodat a koupit si jiný za několik desítek tisíc.

Přecházíme nyní na složku, jež v sobě zahrnuje asistenční službu. Pojišťovna slibuje, že v případě nezaviněné dopravní nehody za vás bude řešit škodu s pojišťovnou poškozeného. Pokud se podíváte na seznam pojišťoven, které povinné ručení poskytují, nenajdete tam žádnou neznámou či snad pochybou instituci. Tedy takové jednání bude sice stát čas, ale je to záležitost, kterou si můžete vyřídit sami.

A poslední složku jsme nazvali velmi krátkodobým financováním. Kooperativa u prokazatelně nezaviněné nehody nabízí, že sama uhradí náklady na opravu a také pronájem náhradního vozidla. Může vám tedy pomoci finančně překlenout dobu, kdy byste čekali na vyřízení škodní události pojišťovnou viníka. Jelikož však dnes pojišťovny vyřizují škodní události velmi rychle, půjde maximálně jen o několik dnů.

Podobné pojištění, resp. služby nabízejí i jiné pojišťovny, takže řekněme si rovnou, žádné terno Na 100pro není.

Výluky

Při sjednávání jakékoli pojistky je třeba dát si pozor na výluky. I v tomto případě existuje celá řada výluk, které si prostudujte a zvažte, zda-lis e mohou na vás vztahovat.

V této souvislosti doporučujeme se speciálně informovat na výuky související s povodněmi a podobnými událostmi. Vzhledem k naší povodňové historii pojišťovny s oblibou směřují některé své výluky právě tímto směrem.

Kooperativa například ve zvláštních pojistných podmínkách pro živelní události speciálně vylučuje také vniknutí vody do motoru vozidla – nemusí tedy jít přímo o povodeň, ale i o jinou událost.

Nepojištěná vozidla

Krytí nákladů na opravu vozidla by mohlo mít svůj smysl u nezaviněné nehody, kterou byste měli s vozidlem, jež nemá povinné ručení. V takovém případě nastupuje garanční fond spravovaný Českou kanceláří pojistitelů (ČKP). Jste tedy kryti i v za takovéto mimořádné situace. Vyřízení události může trvat o nějaký ten den déle.

Podle ČKP jezdí u nás odhadem 200 – 300 tisíc vozidel bez povinného ručení, přičemž celkem je u nás asi 6 milionů vozidel. Tedy srážka s nepojištěným vozidlem je dílem mimořádné negativní náhody.

Komentáře

  1. katarina :

    Ja mám celkem levné ručení od Kooperativy, síce ne Na 100pro, ale někaké jiné. Uzavřela jsem ho online přes tuhle stránku: /část příspěvku smazána pro možné porušení pravidel používání webu/
    Pojištení online se netřeba obávat. Je to výhodnejší jako na pobočce, rýchlejší a hlavne levnejší.

Vložte svůj komentář