Případ – australská hypotéka. | Malé PENÍZE Případ – australská hypotéka. | Malé PENÍZE

24.07.2024

Případ – australská hypotéka.

DOTAZ: Viděl jsem v televizi reklamu na australskou hypotéku. O co jde? Prý se tím dá ušetřit, když si vezmu vyšší hypotéku.

MALÉ PENÍZE: Když si vezmete vyšší půjčku, těžko tím ušetříte. I v tomto případě platí osvědčené zásady, jež si shrneme do následujících dvou bodů:

  • používejte jen ty produkty, jimž rozumíte – jen tak se můžete vyhnout různým neefektivním vábničkám, nevýhodnému jednání nebo dokonce podvodům;
  • u reklamy je vždy nutné oddělit zrno od plev, tedy reklamní balast od toho podstatného (je-li tam vůbec něco podstatné).

I v našem případě provedeme oddělení reklamní „části“ od podstaty sdělení a to poměrně snadno: oddělíme slovo „australská“ (pěkné exotické slovo poutající pozornost, avšak ve skutečnosti jen málo znamenající) od slova „hypotéka“. Co je hypotéka, to předpokládáme, že víte – je to úvěr ručený vlastní obytnou nemovitostí.

Mimochodem, podobný typ produktu či přístup k úrokům má více bank, ne jen ta, která tento název tak aktivně v tuto dobu inzeruje.

 

Australská půjčka

Tento pojem se ve finančním světě moc nepoužívá. Pokud na něj přeci jen narazíte, jde v podstatě o formální sloučení několika úvěrů či úvěrových limitů v jeden. Může se do tohoto balíku zahrnout dokonce i kreditní karta. Tím, že půjčky formálně „sloučíte“, dostanete se na vyšší objem úvěrů a tím pádem by vám banka mohla poskytnout nižší úrok. Obecně a s velkou měrou zjednodušení můžeme říci, že čím jste větší klient, tím byste měli dostat lepší podmínky. Ovšem na úrovni  běžného občana nebude tento efekt zrovna dvakrát velký.

Ve zjednodušené variantě se pojem australská půjčka nebo australská hypotéka používá pro případ, kdy čím větší částku si půjčíte, tím nižší úrok dostanete. Banka na tom vydělá, protože z vyšší částky budete platit zpravidla vyšší úroky (i při nižší úrokové sazbě).

 

Více než…

Několikrát jsme zde uvedli, že pokud budete mít větší půjčku… Ale větší než co?  Zde je zakopaný pes – je to samozřejmě větší úvěr, než ve skutečnosti potřebujete. Proč byste si měli takový úvěr brát? Abyste za něj více zaplatili? To nedává smysl.

Ze všech půjček přichází v úvahu jen hypotéka, což je asi jediná smysluplná půjčka, kterou si můžete vzít. Takže u hypotéky si potřebujete půjčit konkrétní částku a tuto částku za jakéhokoli důvodu navyšovat, nepovažujeme za rozumné.

Při volbě hypotéky tedy postupujte standardně bez ohledu na to, jakou marketingovou nálepku zrovna ten který produkt má.

Komentáře

  1. hanka :

    Díky za člnek a shrnutí! U natolik důležitých finančních produktů bych raději volila oficiální info (část příspěvku smazána pro porušení podmínek používání webu)

Vložte svůj komentář