Případ – repůjčka. | Malé PENÍZE Případ – repůjčka. | Malé PENÍZE

21.06.2024

Případ – repůjčka.

DOTAZ: Můžete mi vysvětlit, jak funguje repůjčka, která se teď hodně inzeruje? Může se s ní hodně ušetřit, dokonce čtvrtina splátek, tak je to zajímavá nabídka.

MALÉ PENÍZE: Budiž tentokrát marketingovým lidem z dotyčné instituce ke cti, že zvolili název, který je alespoň částečně český. Pro tento typ postupu se běžně používá pojem refinancování a ve skutečnosti jde o totéž.

Jelikož nejsou přesně ve veřejných zdrojích dostupné podrobné informace o tento postupu refinancování (zdráháme se tedy použít výraz „produkt“), můžeme  o skutečné motivaci jen uvažovat, proč finanční ústav k takovému kroku sáhne.

 

Získávání klientů

Jde-li v tomto případě o malou banku, která by chtěla provést akvizici klientů, je refinancování jednou ze zajímavých cest, jak akvizici provést a přetáhnout takto klienty některým dalším bankám na trhu. Z tohoto pohledu je nutné klientům nabídnout něco navíc – něco zajímavého, aby na nabídku skutečně reflektovali. A tím je právě slib, že na splátkách (včetně úroků) můžete ušetřit 25%. Výraz „až“ již z marketingu známe a znamená obvykle nějakou extrémní situaci, která za běžné situace nenastane.

Suma sumárum tady tedy máme nabídku na refinancování úvěru – ten chápeme jako úvěr spotřebitelský a to podle podmínek nabízených v souladu s touto akcí (rychlé provedení, které by v případě refinancování hypotéky nebylo tak úplně proveditelné).

Na trhu došlo v krátké době ke dvěma poklesům úrokových sazeb, kdy Česká národní banka postupně snížila diskontní sazbu až na rekordně nízkou úroveň 0,05% p.a. Tím pádem klesají i úroky u půjček a tedy se finančním institucím snadno zlevňuje, zejména pak u úvěrů nasmlouvaných v minulosti za vyšších úrokových sazeb na trhu.

 

Refinancování

Refinancování je poměrně zajímavý postup tam, kde chcete snížit úrok u úvěru. Často se stává, že během procesu refinancování získáte zajímavější úrok u vlastní banky, kde již půjčku máte.

Pro připomenutí zopakujme, že podstatou refinancování je poptat stejnou půjčku, jako právě máte, u jiných finančních institucí. Tm zjistíte situaci na trhu a podle toho, jak se nabídky liší od podmínek vaší půjčky, můžete přikročit buďto k přesunutí vaší půjčky jinam nebo můžete dosáhnout snížení úroků ve vaší bance.

Pozor však na to, aby půjčka umožňovala její předčasné splacení.

U refinancování se samozřejmě obrátíte na více institucí a ne jen na jednu, jejíž reklamu třeba zrovna vidíte v televizi.

 

Typ půjčky

Postup zvaný „repůjčka“ se podle našeho pochopení vztahuje na spotřebitelské úvěry. Velkou otázkou totiž zůstává, proč si vůbec spotřebitelský úvěr brát.

Pokud už si úvěr vezmete, měl by být investiční a doba splácení by měla být alespoň tak dlouhá, jak je užitná doba toho, co na úvěr nakoupíte. To podle našeho názoru splňuje zejména hypotéka na vlastní bydlení.

Komentáře

  1. Vlak :

    Dobrý den. Čtu tady několik rad, jak to zvládnout. Jenže já jsem se dostal do takové situace, ze které asi není úniku. Několik exekučních příkazů, samozřejmě poplatky, penálmi navýšené na horentní sumy, proti skutečné dlužné částce. Jsem bez zaměstnání,bez jakéhokoliv příjmu. Bydlím zadarmo u matky v činžovním bytě. Dluh na výživném, soud s pravděpodobným odsouzením. Věk 60 let. Nikde vás nezaměstnají, vzhledem k věku, sociální situaci a záznamu v registru trestů za výživné. Bydlení za chvíli bude v nedohlednu. Tak jedině někde venku. I pes v útulku je na tom daleko lépe. Má cenu dále takto přežívat? Párkrát nepřijde výplata na účet, prodlení v platbě úvěrů, dostanete se do evidence dlužníků. Nikdo už nepůjčí. A už to jede. Jako když stavíte sněhuláka. Způsob jak přežít je několik. Krádeže, loupeže, podvody, drogové dealerství apod. Ve vězení, kde člověk sice nežije, ale nějak dožije. Další způsob je ten, že člověk z tohoto světa odejde předčasně, spácháním sebevraždy. Tuto cestu volí poslední dobou stále více lidí. Ví někdo poradit, nabídnout pomocnou ruku ? Děkuji.

Vložte svůj komentář