Případ – obec nám účtuje přemrštěnou částku za odpad. | Malé PENÍZE Případ – obec nám účtuje přemrštěnou částku za odpad. | Malé PENÍZE

25.04.2024

Případ – obec nám účtuje přemrštěnou částku za odpad.

DOTAZ: Železná Ruda na nás uvalila neskutečný poplatek za komunální odpad. Je to 700 korun. Přitom my tam jezdíme jenom na rekreaci. A místním dala nízký poplatek! Měli by se spíš starat, jak to tam vypadá, rozmlácený silnice, samej trhovec, nevypadá to tam dobře. Co s tím máme dělat?

MALÉ PENÍZE: My se zaměříme pouze na místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Hodnocení místa samotného, necháme na lidech či případně na médiích.

Jelikož se nám bohužel nepodařilo zajistit specialistu na místní poplatky, jež by byl ochoten článek napsat, budeme tentokrát vycházet z materiálu ombudsmana, jež se týká místních poplatků. Jde o doporučení veřejného ochránce práv ohledně místních daní. Berte to však prosím jen jako doporučení a pro detaily doporučujeme si materiál projít a případně se obrátit na odborníky.

Pokud se podíváme na vyhlášku samotnou, tak uvidíme, že ji město Železná Ruda  zveřejnilo 19.prosince. To zbývaly do vánoc pouhé dva pracovní dny. První otázkou tedy je, zda-li je v pořádku, když obec stanoví povinnost lidem v době, kdy se podle ní prakticky nemohou zařídit.

Poplatek je také stanoven docela zajímavě. Osoby bez trvalého pobytu mající v obci nemovitost platí poplatek ve výši poplatku pro jednu osobu. Zdá se, že zde obec překročila jho maximální limit. Ten je 250+250 CZK (poplatek má dvě složky), přičemž ale vyhláška hovoří o 700 CZK.

O sporné věci zde není nouze. Dalším takovým otazníkem je fakt, že obec poskytla slevu zde trvale žijícím lidem. To je na hlavu postavená věc, protože místní logiky vyprodukují mnohem více odpadu než rekreanti. To by se mohlo jevit jako diskriminace.

Když se podávíme na materiál ombudsmana, je vyhlášce další pozoruhodná věc – ohlašovací povinnost. Přitom se v doporučení píše, že ohlašovací povinnost by neměla být požadována, jelikož obec si může informace o poplatnících sama zjistit z evidence obyvatel, resp. z katastru nemovitostí. K tomu jen dodejme, že katastr je dokonce veřejně přístupný.

Tím jsme vyhlášku prošli celou a prakticky každý významný její bod jsme zpochybnili.

Závěrem snad už jen noticka o tom, že by námi placení státní úředníci měli náš život spíše zjednodušovat, než komplikovat.

Komentáře

  1. babča :

    Děje se to ve více obcích do 500obyvatel zrušit je,

Vložte svůj komentář