07.03.2021

Případ – bitcoin, nová měna.

DOTAZ: chtěla bych používat novou měnu bitkoiny na placení. Jak se s nimi zachází, kdo stanoví kurz a může být příjemce kdokoli?

MALÉ PENÍZE:  Bitcoin není tak úplně měna, není zcela nová, není jasné, kdo ji vytvořil, ani jak přesně technologicky funguje. Ještě chcete bitcoin používat?

Jak to asi funguje

Bitcoin vymyslela zřejmě skupina lidí (možná jen jeden člověk, ale na jednoho to je velmi komplexní projekt) skrývající se pod japonsky znějící přezdívkou. Rozhodně není veřejně známo, kdo vytvořil program, jež bitcoiny obsluhuje. Bitcoin totiž existuje jen v elektronické podobě. Lze s touto měnou-neměnou nakládat pouze za předpokladu, že si na svůj počítač naistalujete příslušný obslužný program.

Bitcoin můžete převádět po celém světě právě mezi počítači, kde je obslužný program naistalován.  Podle dostupných zpráv by bylo být stanoveno maximální množství bitcoinů, které lze do oběhu pustit – je to 12 milionů. Jelikož se částky v bitcoinech počítají asi až na 8 desetinných míst, lze teoreticky převádět i  zlomky bitcoinů – otázka je, zda-li budou mít takové zlomky nějakou hodnotu.

Na bitcoin už naleznete na internetu také směnárny, které vám převedou jednotky na běžnou měnu. Dokonce lze najít i deriváty na bitcoin. Většině zemí na světě bitcoin za měnu neuznává. Jednou z výjimek jsou např.naši sousedi – Německo.

Přednosti

Převody bez poplatků – nejste vůbec závislí na další instituci, převod děláte přímo s příjemcem. Zřejmě ani nemusíte znát identitu příjemce. Zároveň nehradíte ani náklady např. za vedení účtu atp. Na druhou stranu se samozřejmě bitcoin neúročí.

Přímé transakce bez externích zásahů – převody bitcoinů nelze sledovat, ani nelze do nich nijak zasahovat. Dá se říci, že tato přednost je zároveň negativem – anonymní typy převodů aktiv budou určitě vyhledávat i kriminální živly, což zvyšuje rizikovost operací v tomto prostředí.

Bez inflace – pokud by byla stanovena maximální hranice počtu bitcoinů, prakticky by to znemožňovalo jejich dodatečné doplnění do systému a tedy i znehodnocení stávajících bitcoinů. Pakliže ale není znám autor této akce, ani nikdo kromě autora do  systému nevidí, je otázkou, kolik bitcoinů se bude ve skutečnosti po světě pohybovat.

Nedostatky

Příliš mnoho neznámých – jak jsme napsali už v úvodu, kolem projektu existuje velmi mnoho neznámých, vlastně všechny podstatné informace jsou obestřeny tajemstvím.  Takovým projektům není radno svěřovat svoje prostředky. Krom toho není jasné, co bude ve skutečnosti dělat software, jež byste si při příležitosti zpracování bitcoinů nahráli na svůj počítač.

Neexistuje dozor – nad provozem systému neexistuje žádný (alespoň částečně) nezávislý dozor. A znáte to, kde není kontrola… Není také možné, aby ve prospěch měny někdo intervenoval. To je ale zároveň výhodou systému, protože ne všechny intervence jsou ku prospěchu, že?

Celkově jde tedy o zajímavou myšlenku, která má některé racionální kladné prvky. Dnes bohužel nevíme, zda-li jde ve skutečnosti o zárodek dobrého nápadu, hru tajných služeb nebo úplně normální zlodějinu, případně něco jiného. Pro nás jde tedy jen o zajímavost, která kolem pluje bez další pozornosti věnované tomuto tématu..

Komentáře

 1. Anonym :

  nezávislý dozor.. to zní jako- suchá voda

 2. Antonin Hildebrand :

  Pojmem „Bitcoin“ je oznacovana mena (resp. digitalni komodita), platebni system (resp. distribuovany registr vlastnictvi) a open-source software. Prave diky tomu, ze software je open-source, tak je naprosto jednoznacne jak technologicky funguje. Kdo Bitcoin vymyslel je pro normalniho uzivatele bitcoinu asi tak stejne dulezite jako pro Vas normalniho uzivatele weboveho prohlizece, ze world-wide-web vymyslel Tim Berners-Lee.

  Vice informaci v cestine:
  http://blog.bitcoin.cz/co-je-to-bitcoin

  Clanek bohuzel ukazuje elementarni neznalost tematu a autor sdili svoje domneky, ktere nemaji se skutecnosti mnoho spolecneho.

 3. slush :

  „Bitcoin není tak úplně měna“ – – minuly mesic byl Bitcoin uznany jako privatni mena napriklad v Nemecku.

  „není zcela nová“ – – mate pravdu, je zde jiz nekolik let, tedy projekt, ktery vyuzivaji minimalne statisice lidi zjevne funguje.

  „není jasné jak přesně technologicky funguje“ – – mozna jak komu, bitcoin je kompletne otevreny software, takze kdokoliv s dostatecnou mentalni kapacitou ma moznost zjistit, jak *presne* bitcoin funguje. Na rozdil od politiky centralnich bank, kde do hlavy politikum a bankerum nikdo nevidi ;-).

  „ještě chcete bitcoin používat?“ – – ja urcite ano 🙂

  • Alan K. :

   Jestli chci tuto paměnu používat – to je myslím mimo diskusi, běžný čověk něco takového používat nebude. Nejsou o tom žádné informace a silně to zavádí dalším z tisíců podvodů, jimž jsme jako občané vystaveni. A co zase dělá naše justice? Nechápu, jak právě bitcoin může vůbec někdo obhajovat, snad jen hackerská komunita.

  • Alexander :

   Ja ziju v Nemecku vic jak 20 let a neslysel jsem o bitcoin. Ptal jsem se znameho z banky a on rikal ze to je dobre tak na prani spinavych penez. Prominte mi tedy, s tim nechci mit nic spolesneho.

 4. Rob :

  Jako ze bych dal penize hackerum? Nejsem blazen

 5. disi :

  Dekuji za tento clanek. Je nadhernym prikladem absolutniho nepochopeni a cechacstvi (vse znam a mam na to spravny nazor). Jestlize se 20 let pohybujete ve financich a dokonce lidem v teto oblasti radite, doporucuji nahlednout do ekonomickych teorii a take si neco o bitcoinech nastudovat. Vas postoj neni prekvapivy, mnoho lidi zejmena u nas zatim netusi ze bitcoiny existuji a jestlize tusi, pak si z neznalosti vytvareji nerealnou predstavu a prebiraji nazory. Co me spis zarazi je s jakou suverenitou a bez zrejmeho pochopeni tematu se do takovych clanku poustite.
  Budu se tesit na pokracovani a verim ze uz bude o neco informovanejsi a objektivnejsi.

  • Pavel :

   Děkuji za tento článek. Je ukázkou toho, jak lidi upozornit na něco, kam peníze nedávat. Rozdnoně ne bez velkého rizika.

 6. AHa :

  Nechápu proč lide dělají odborné články na něco čemu nerozumí. Dochází pak k tomu, že se šíří milné a velice zkreslené informace. Tento článek je fakt jeden velký SHIT!

 7. Martin :

  Neuvěřitelně špatný článek! Vlastně úplně všechno v něm je buď nepravda nebo částečná nepravda.
  Strašný!

 8. Romana :

  Nechcete mě nikdo nalákat na tuhle záležitost , že ne? Ale vyhnout se bankám by se mi líbilo 🙂

Vložte svůj komentář