04.10.2023

Případ – zajištěné fondy slibují dvakrát vyšší výnos než u spořicích účtů

DOTAZ: V televizi mě zaujala reklama na zajištěné fondy slibující dvakrát větší výnos než u spořicích účtů (http://www.youtube.com/watch?v=YlMgH0PoZHI). Chtěla bych se zeptat, jestli opravdu nemohu o své peníze přijít (třeba když zkrachuje Řecko) a co to vlastně znamená, když mi banka slibuje dvakrát větší výnos než u spořicích účtů. Vydělají mi slíbená procenta i v případě, že se nebude ekonomice dařit?

MALÉ PENÍZE: Jedná se o reklamu ČSOB. Bez ohledu na to, čí to je reklama, my jsme si už vlastní zkušeností zvykli nebrat žádné reklamy v potaz, jelikož velmi často poskytují kusé informace nebo informace, jež mohou být i zavádějící. Zde by mohla odpověď na dotaz končit doporučením reklamu ignorovat, nicméně rozeberme si vše do detailu.

(1) Jak postupovat při investici

Máte-li volné prostředky, postupujte systematicky a nepodléhejte nějakému momentálnímu rozpoložení mysli. Ze zásad, které byste měli dodržet, vybíráme pro tento případ ty nejdůležitější:

 • postupujte systematicky a aktivně, tedy vy si vyhledávejte investiční příležitosti, jaké jsou na trhu a po zvolení těch nejvýhodnějších pak kontaktujte jejich poskytovatele (banky, investiční společnosti atp.);
 • investujte jen do toho, čemu rozumíte;
 • nenechte se k žádné investici přemluvit.

(2) Co jsou zajištěné fondy

Pod tímto pojmem se mohou v rozporu s názvem skrývat dva instrumenty:

 • (termínovaný) vklad s minimálním garantovaných výnosem,
 • podílový fond s minimálním garantovaným výnosem.

Jak to funguje si v případě zájmu můžete přečíst například zde. Nicméně základním rozdílem mezi vkladem a podílovým fondem je ten, že u vkladu se na výnos vztahuje srážková daň a vklad je pojištěn.

ČSOB má na svých stránkách několik desítek zajištěných fondů a letmým pohledem na ně jsme zjistili, že půjde spíše o podílové fondy. To však pro účely naší tazatelky není až tak podstatné.

(3) Co se skrývá za inzercí

Výše uvedená televizní reklama uvádí v jednom momentě: „získejte 2x vyšší výnos než u spořicích účtů“. Dole na obrazovce je nějaký hustý a drobný text, který nelze v té rychlosti a ani díky jeho velikosti přečíst.

Zeptali jsme se tedy v ČSOB, jak to s tím dvojnásobným výnosem myslí. Zde je odpověď:

v reklamních sděleních na zajištěné fondy je uvedeno, že můžete získat i dvakrát vyšší výnos, než u spořicích účtů. Neznamená to tedy, že výnos bude skutečně dvojnásobný, ale může být až dvojnásobný v porovnání se spořicím účtem ČSOB. 

Důležitá je také informace, že hodnota investice a příjem z ní mohou v čase kolísat. Vyplacená částka může být v případě výběru před koncem doby trvání fondu vyšší nebo nižší než původně investovaná. Zajištění hodnoty vložené investice a výnosu se váže ke dni splatnosti (den odkoupení podílů od investorů) fondu s tím, že pokud nedojde ke splnění závazků protistran a vydavatelů (emitentů) dluhopisů držených v portfoliu fondu, vyplacená částka může být nižší než hodnota vložené investice. Protistrany a emitenti jsou vybíráni na základě rozsáhlých analýz a jejich výsledky jsou průběžně hodnoceny týmy investičních specialistů. Výnosy nezahrnují poplatky.

Z textu vybíráme několik důležitých sdělení:

 • výnos zajištěného fondu vůbec nemusí být dvojnásobný než u spořicích účtů;
 • vyplacená částka může být nižší, než hodnota investice;
 • výnosy nezahrnují poplatky.

Tedy opouštíme informaci o nějakém dvojnásobku výnosu a podívejme se na další informace.

(4) Spořicí účet ČSOB

Úroky na spořicích účtech můžeme zjistit na nějakém serveru, který poskytuje jejich přehled. My jsme si vybrali přehled spořicích účtů na serveru Peníze. Ten nám řekne, že nejvyšší úroky na spořicím účtu jsou u WPB (3,1 a 3.2 %) a u Evropsko-Ruské banky (3%). Za nimi je hned první široce používaná banka UniCredit (2,4%).

Kde je ale ČSOB? Ta je až v koncové části žebříčku se svými dvěma spořicími účty (1,1 a 1,2 %). Pokud by tedy nějaký zajištěný fond prodávaný ČSOB mohl dosáhnout i dvojnásobného výnosu než spořicí účet ČSOB, dostaneme se na 2,4 % ročně, což odpovídá těm více výnosným spořicím účtům na trhu.

Ještě vám připadá nabídka z reklamy zajímavá?

(5) Zajištěné fondy ČSOB

Pro ilustraci si vybereme některé zjištěné fondy v nabídce ČSOB. Jak jsme uvedli, je jich několik desítek, tedy pro zjednodušení vybereme ty, které banka uvádí jako fondy zvýhodněnými podmínkami v upisovacím období. Jde celkem o 4 fondy, přičemž v následující tabulce uvádíme, co je na webu banky uvedeno jako zajištěný výnos. Není to zas tak přehledné, jelikož jsou zde i click fondy.

 

fond zajištěný výnos
Global Partners CSOB Digitální reverzní 5 je zajištěna návratnost investice při splatnosti – tedy nulový výnos
Global Partners ČSOB Fixovaný click 17 minimální výnos je 3% (jde o fixní výnos za tzv. první období) – pravděpodobně půjde o minimální celkový výnos za celou dobu investice
Global Partners ČSOB Fixovaný click USD 2 minimální výnos je 2,5% (jde o fixní výnos za tzv. první období) – pravděpodobně půjde o minimální celkový výnos za celou dobu investice
Horizon CSOB Jump start 1 je zajištěna návratnost vkladu – tedy nulový výnos

 

Poslední dvě investice jsou v USD, resp. v EUR, tedy pokud chcete investovat české koruny (CZK), budete navíc vystaveni měnovému riziku.

Click fondy (v tabulce uprostřed) jsou na 4 roky a 7 měsíců , resp. ne 5 let a 7 měsíců, tedy uvedené minimální výnosy rozpočtené na tuto dobu dávají zcela minimální zajištěný roční výnos, jež je zcela rozhodně pod očekávanými výnosy spořicích účtů.

A to vše bez zohlednění poplatků.

(6) Mohu o své peníze přijít?

Na takto položenou otázku nelze než odpovědět, že o své peníze přijít můžete při jakékoli investici, ovšem jde o to, s jakou pravděpodobností.

Domníváme se, že ČSOB je natolik zavedenou institucí, že by neměla prodávat nějaké obskurní fondy, kde by hrozilo jejich vykradení či jiná podobná závažná rizika.

Spíše se může stát to, že přijdete o část investovaných peněz způsobem výše uvedeným – tedy pokud fondy budou mít nulový či minimální výnos a banka vám naúčtuje poplatky, které vás ve výsledku připraví i o jistou část vložených peněz.

Proto pokud někde investujete, vždy si vypočítejte všechny možné poplatky a porovnejte je s minimálním (zajištěným) výnosem. Nikdy nespoléhejte na maximální možný výnos, ten obvykle prezentuje nějakou zcela teoretickou hodnotu, jež není úplně reálná.

(7) Shrnutí

Nechtěli bychom zde vytvořit dojem, že ČSOB se od ostatních finančních institucí v reklamě nějak zásadně liší. Je to zkrátka reklama jako každá jiná a nějak výrazně se spoléhat na reklamní sdělení se podle našeho názoru nemusí vyplatit.

Chcete-li investovat své peníze, prověřte si vy aktivně dostupné možnosti na trhu. Popřípadě se můžete poradit i s investičním poradcem, ale jen s tím, který zároveň nic neprodává.

 

Komentáře

 1. Pajin :

  Vazeni,

  rad bych pripomel, ze zajisteni investic penzijniho fondu je pouze dane „zpusobem investovani“, tj. koupi statni dluhopisy do zajisteneho vynosu a za zbytek koupi treba nejakou opci. Ty statni dluhopisy nicmene v mnohych pripadech mohou tez obsahovat statni dluhopisy Italie, Madarska, Spanelska… a tak vynos je znacne nejisty.

 2. Skrblík :

  Shrnuto: chcete-li 2x větší výnos na spořicím účtu, změňte banku, nikoliv produkt. Bude to bezpečnější a výnos jistější. Howgh.

Vložte svůj komentář