Případ – investiční životní pojištění: životní pojistka a investice do fondů v jednom balíčku | Malé PENÍZE Případ – investiční životní pojištění: životní pojistka a investice do fondů v jednom balíčku | Malé PENÍZE

25.04.2024

Případ – investiční životní pojištění: životní pojistka a investice do fondů v jednom balíčku

DOTAZ: jako matka samoživitelka již nějaký čas přemýšlím o tom, jak se alespoň trochu zajistit na stáří. Zároveň bych se ale chtěla i pojistit (a zajistit svou rodinu) pro případ, že by se mi něco stalo. Líbí se mi investiční životní pojištění, které prý splňuje oba tyto parametry a je to vlastně takové „dva v jednom“. Méně běhání, méně zařizování, méně smluv. Kamarád mi ale tenhle nápad rozmlouvá, investiční životní pojištění je podle něj drahé. Mohl byste mi prosím poradit, jestli se mi vyplatí „dva v jednom“, nebo mám raději volit samostatné pojištění rizik a samostatně investovat třeba do podílových fondů?

MALÉ PENÍZE: Váš kamarád má pravdu – investiční (ani kapitálové) životní pojištění nemá u mnoha lidí zrovna pověst výhodného produktu. Je lepší o této problematice uvažovat samostatně a samostatně ji také řešit. Proč?

První důvodem je rozdílnost obou produktů, které spolu principiálně nesouvisejí. Pojištění rizika je jedna věc a investice (resp. spoření, chcete-li) je věc druhá, v níž hraje roli riziko zcela odlišné, tedy konkrétně investiční riziko. Pokud tedy chcete uzavřít z nějakého důvodu životní pojistku, uzavřete pojistku pouze na riziko. Při uzavírání pojistky si dejte pozor na to, aby ve výlukách z pojistného nebyla nějaká pravděpodobná příčina smrti nebo trvalé invalidity. Jinak zda-li životní (rizikovou) pojistku uzavřít či nikoli je otázka osobních preferencí.

Dalším aspektem hrajícím roli je omezená nabídka produktů v případě investičního životního pojištění – zkrátka můžete si vybrat investování jen do těch fondů, které má pojišťovna v nabídce a nemůžete si vybrat z celé škály produktů na trhu. Je to jako kdybyste měli auto a k němu si mohli vybrat nové pneumatiky jen od úzkého okruhu výrobců. Tato situace také nepřispívá k vysoké výkonnosti investice. (U kapitálového životního pojištění rozhoduje o investici sama pojišťovna.)

Pro zajímavost jsme se podívali na weby 5 náhodně vybraných pojišťoven s cílem zjistit, jakého výnosu dosahovala jejich investiční část životní pojistky. Kupodivu žádná z pojišťoven se nikde nechlubí nějakým zajímavým výnosem – proč asi?

Z vybraného vzorku byl údaj o investičních výnosech snadno k nalezení jen u pojišťovny Generali; ten si níže uvádíme pro zajímavost. Jinak při získávání informací z webů postupuje způsobem, jaký očekáváme u běžného uživatele – tedy web projdeme jednoduchým způsobem podle použité navigace a menu, avšak zároveň netrávíme nad hledáním nadměrnou dobu tak, abychom například vyhledali informace, jež mohou být bezděčně nebo záměrně někde „zašité“.

Na grafu vidíte tzv. interní fondy Generali, u nichž je na webu této pojišťovny k dispozici nejdelší časová řada (pojišťovna nabízí více fondů). Graf ukazuje indexové hodnoty, tzn. že stav majetku ve fondech k 20.4.2001 je roven 1 a následující čísla ukazují násobek hodnoty majetku k tomuto dni. Tedy například pokud je hodnota indexu 1,5 znamená to, že k tomu dni je hodnota majetku ve fondu rovna 1,5 násobku hodnoty fondu k výchozímu datu 20.4.2001.

Graf pěkně ukazuje (a nyní bez ohledu na to, že jde o investiční životní pojištění), jak se různé druhy investic chovají:

 • investice do peněžního trhu (zde půjde asi jen o termínované vklady) jsou s nízkým rizikem s nízkým výnosem;
 • investice do dluhopisových fondů jsou o něco rizikovější a výnosnější;
 • investice obsahující zcela nebo částečně akcie (smíšení nebo akciový fond) představují z tohoto výběru riziko nejvyšší a zároveň nejvyšší možnost výnosu – graf ukazuje dobře i dobu, kdy byl výnos fondu záporný, tedy na investici byste tratili.

Pro zajímavost si nyní vypočteme, jakým ročním úrokem by musel váš vklad růst, aby dosáhl stejného výnosu jako výše zmíněné fondy Generali. Vezmeme si období od 20.4.2001 do 20.4.2011, tedy rovných 10 let:

 • peněžní fond dosáhl indexu 1,10062 čemuž odpovídá stálý roční úrok 0,96% p.a.
 • dluhopisový dosáhl indexu 1,30817 čemuž odpovídá stálý roční úrok 2,72% p.a.
 • smíšený dosáhl indexu 1,76015 čemuž odpovídá stálý roční úrok 5,82% p.a.
 • akciový dosáhl indexu 2,11119 čemuž odpovídá stálý roční úrok 7,76% p.a.

V současné době jsou celkově úroky na velmi nízké úrovni. Vezmeme si pro porovnání přehledy na portálu Peníze, kde vidíme, že roční termínované vklady se v současné době pohybují přibližně kolem 1-2 % p.a. a spořící účty jsou na tom o fous lépe (extrémní nabídky zde nebereme v potaz). Tedy ani za stávajících podmínek by výše uvedený peněžní fond příliš atraktivní nebyl.

Je třeba také dodat, že minulé výnosy nejsou v žádném případě zárukou výnosů budoucích.

Je navýsost rozumné zvolit nějakou formu spoření nebo úložek – ty však řešte samostatně tak, aby to pro vás bylo nejvýhodnější. A nezapomeňte, že investovat se má jen do toho, čemu opravdu rozumíte.

Komentáře

 1. Miki :

  Píšete: A nezapomeňte, že investovat se má jen do toho, čemu opravdu rozumíte.
  Právě proto, že investicím málokdo rozumí, je lepší si uzavřít IŽP a nechat investice a pojištění na někom jiném, než sledovat denně grafy. Budu mít jen zhodnocení 2-3%, ale svoje jisté.

 2. ... :

  IŽP pro matky samoživitelky OMG.

Vložte svůj komentář