Případ – formy investice do zlata. | Malé PENÍZE Případ – formy investice do zlata. | Malé PENÍZE

21.05.2024

Případ – formy investice do zlata.

DOTAZ (PENÍZE.CZ): Mám nějaký majetek v akciích, něco málo v nemovitostech. A ledacos v bance. Chtěl bych ale z bezpečnostních důvodů přidat ještě jiné typy majetku, konkrétně zlato. Nabídek je ale příliš. Kde nakupovat, v jaké formě? A je rozumné mít ho někde ve vzdálené zemi v trezoru a nemoci si na něj ani sahnout? Vždyť kdyby byl velký průšvih, určitě se k němu nedostanu? Nemám trvat na tom, že si na něj chci sáhnout a uložit ho doma nebo v nějaké rozumné instituci v dojezdové vzdálenosti od místa bydliště?

MALÉ PENÍZE: Ach opět to zlato! Po celé věky dokázalo a ještě dokáže poblouznit celé generace, velké množství lidí se za ním hnalo mnohdy zcela bez ducha. Ten krásný třpytivý a velmi vzácný kov.

Proč se v současné době zdvihá poptávka po tomto pro laika nevhodném způsobu investování:

 1. zlato je silně emocionální záležitostí;
 2. v krizi lidé utíkají ke „hmatatelným“ investicím, tedy například k nemovitostem nebo třeba i ke stříbru či jiným komoditám;
 3. zlato je v současné době i díky výše uvedeným faktorům v módě, lidé se o něm baví, leckdo se investicí do zlata chlubí, jen zcela výjimečně tomu někdo rozumí;
 4. na trhu se vyrojilo hodně obchodníků, kteří investici do zlata či do jiných kovů nabízejí (samozřejmě jako velmi výhodnou, přičemž slovo „výhodnou“ by v nejednom případě mělo být spíše v uvozovkách), přičemž velká část z nich se rekrutuje úplně z jiné oblasti, než je obchodování s komoditami, tedy ve věci nejsou žádnými odborníky.

Kdo čte s minimální dávkou pozornosti naše příspěvky asi již tuší, jaká bude odpověď tazateli. Je to odpověď tazateli, nikomu jinému, ale i jiní čtenáři by si mohli z této odpovědi něco vzít.

Kde nakupovat [zlato], v jaké formě? Nikde a v žádné.

Proč asi? Protože sám dotaz indikuje, že tazatel se v tématice investic do zlata (či drahých kovů) neorientuje. Porušil by tedy investicí do zlata první zásadu investování: investovat jen do toho, čemu rozumím. Budiž připsáno tazateli velké plus za to, že se aspoň zeptal. Na rozdíl od mnoha jiných, kteří slepě investují do jim neznámých instrumentů a pak se často dosti podivují.

Dále tedy už jen pro zajímavost, v jaké formě se dá do zlata investovat.

(1)    Fyzické zlato. Do zlata lze investovat přímo jeho koupí buďto tzv. investičního zlata (zlaté cihly, zlaté plechy a plíšky) nebo ve formě zlatých mincí či případně jiných výrobků. Předností a zároveň nevýhodou je, že takové zlato máte přímo u sebe. Máte jej tedy pod kontrolou, ale může vám jej někdo ukrást. Pomineme-li sběratelskou hodnotu (numismatice nerozumíme), je dobrou investicí koupě zlaté mince nebo mincí – ty totiž můžete darovat někomu blízkému a udělat mu tím radost, což je pro laika asi jediná skutečně dobrá investice, kterou může v souvislosti se zlatem udělat. Je dobré takové zlato nakoupit přímo u výrobce, resp. zpracovatele. Takovým tradičním zpracovatelem u nás je Česká mincovna.

(2)    Cenné papíry. Na trhu je nepřeberné množství cenných papírů orientovaných nějakým způsobem na zlato. Jsou to například podílové fondy, jejichž majetkem je fyzické zlato; nemáte tedy starost s uschováním zlata a můžete s podílovými listy volně nakládat, a pokud jde o fond obchodovaný na burze (tzv. Exchange traded funds), můžete s podílovými listy i volně obchodovat. Krom toho existuje ještě spousta derivátů vázaných na zlato, u nichž se však zpravidla nepředpokládá, že byste chtěli dodávku fyzického zlata skutečně realizovat a jde tedy o spekulativní transakce. Nejracionálnější investicí se pak jeví investice do akcií (popř. podílových fondů s těmito akciemi) společností zabývajících se těžbou anebo zpracováním zlata. Předností investice do takových akcií je skutečnost, že podniky fungují na stabilnějších základech, než je třeba aktuální nálada a okouzlení investorů zlatem, a že takové podniky dodávají zlato i pro sektory s více stabilním odběrem jako je elektrotechnika a informační technologie.

Při nákupu cenných papírů přes burzu anebo prostřednictvím licencovaného (!) obchodníka je riziko transakce velmi malé. Není třeba mít ani přílišné obavy o uložení zlata, jde-li o zlatem podložený cenný papír.

Na druhou stranu, pokud budete kupovat zlato – ať už fyzické nebo nějaké kontrakty – od firmy, která normálně prodává teplou vodu, ale vzhledem k módě investic do zlata začala prodávat také tento kov, je riziko naopak vysoké.

Komentáře

 1. tonda :

  Investice do zlata se opravdu nevyplatí, stačí se podívat na tento graf vývoje jeho ceny za posledních deset let:

  https://www.igolder.com/GoldChart.ashx?w=630&h=295&months=180&currency=USD&tz=95&unit=gr

  pozn. Pro správné posouzení skutečné hodnoty zlata je třeba graf korigovat kvůli postupné devalvaci amerického dolaru v tomto období. Vliv tohoto faktoru ovšem tvar křivky ve grafu významně nepozmění – dolar v r. 2000 30 Kč, dolar dnes 20 Kč.

  Závěr ponechám na samotných čtenářích.

 2. Jan Peterka :

  Nejde o to brát zlato jako investici která by měla nést nějaký výnos, ale spíš jako bezpečný způsob uložení majetku. viz: /část příspěvku vynechána pro konflikt s podmínkami používání webu/ I kdyby byla krize a katastrofa nevímjaká, zlato bude mít pořád hodnotu.

Vložte svůj komentář